Özel Haber

Türkiye’ye gelen göç sayısında artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan göç istatistiklerine göre Türkiye göçmenler açısından cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.  2016 yılından 2018 yılına kadar olan veriler karşılaştırıldığında Türkiye’ye gelen göç sayısındaki artış dikkat çekiyor. 2016 yılında 380 bin 921 kişi Türkiye’ye göç ederken 2017 yılında göçmen sayısı 466 bin 333 kişiye ve 2018 yılında ise 577 bin 457 kişiye ulaşıyor.

TÜİK göç istatistiği verilerine göre Türkiye’ye yoğun bir göç alımı oluyor. Göç verilerine göre Türkiye, gelen göçün çoğunluğunu Orta Doğu ülkeleri ve Asya ülkelerinden alıyor. Türkiye’den giden göç sayısının çoğunluğunu Orta Doğu ülkeleri ve Asya ülkeleri oluşturuyor.

En çok göç Irak’tan gelmiş ve Irak’a gitmiş

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, Türkiye en çok göçü Irak’a vermiş ve Irak’tan almış durumda. 2018 yılını karşılaştırma yaptığımız zaman, Irak’tan, Türkiye’ye 57 bin 394’ü erkek, 52 bin 921’i kadın olmak üzere toplam 110 bin 315 kişi gelmiş bulunmakta. 2018 yılında Türkiye’den, Irak’a giden göç sayısına baktığımız zaman, 21 bin 238’i erkek, 17 bin 277’i kadın olmak üzere toplam 38 bin 515 Türk vatandaşı Irak’a göç etmiş durumda.

Türkiye’nin en çok göç aldığı ve verdiği ülkeler

2018 yılına baktığımız zaman, Türkiye’ye en çok göç veren ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; Verilere göre Türkiye’ye en çok göçü Irak, Afganistan, Suriye, Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya ve Mısır vermiş durumda

ABD’ye verilen göç sayısında düşüş

TÜİK tarafından yayınlanan göç istatistiklerini incelediğimiz zaman 2016 yılından sonra, Türkiye’den ABD’ye göç sayısında düşüş olduğunu görüyoruz. 2016 yılında 2 bin 953 kişi ABD’ye göç etmiş olarak gözüküyor. 2016 yılından sonra ise bir düşüş söz konusu.

En çok göç yabancı uyruklulardan

Verilere göre 2018 yılında Türkiye’den göç eden yabancı uyruklu kişi sayısı 187 bin 178 kişi olarak gözükmekte. Vatandaşlık ülkesi Türkiye Cumhuriyeti olanların ise, 136 bin 740 kişi olarak verilere geçmiş. 

Türkiye ile Irak arasında 40 yıldır devam eden göç sistemi var

Türkiye’ye göç veren ve Türkiye’den göç alan ülkelerin en başında neden Irak’ın geldiğini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel’e sordum. Prof. Adıgüzel şu bilgileri verdi: “Türkiye ile Irak arasında 1980 yılında başlayan İran-Irak arasındaki savaş ile başlayan 40 yıllık bir göç sistemi bulunmaktadır. Sonrasında ise Körfez Savaşı, Amerikan işgali ve iç çatışmalar sebebiyle ülkede uzun süredir bir güvenlik sorunu yaşanmış, Iraklılar da daha güvenli buldukları ülkelere sığınmak durumunda kalmıştır. Türkiye de Iraklıların sığınma aradığı ülkelerin başında gelmektedir. Sığınmacıların bir bölümü kendi ülkelerinde durum daha yaşanabilir bir hal aldığında ülkelerine dönmekte iken, bazıları ise kalıcı olabilmektedir. Türkiye ve Irak arasında 40 yıldır zaman zaman yoğunluğunu arttırarak devam eden göç ilişkisi, son yıllarda Türkiye’nin göç politikasındaki değişikliklerle yeni bir boyut kazanmıştır. Türkiye, 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne göre coğrafi kısıtlama nedeniyle Irak vatandaşlarına mültecilik hakkı tanımazken, Iraklılar uluslararası koruma ve ikamet izni gibi farklı statülerle Türkiye’de yasal olarak yaşama hakkına sahip olabilmektedir.”

Prof. Yusuf Adıgüzel, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerinden hareketle şunları söylüyor: “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı verilerine göre ikamet izni ile Türkiye’de bulunanlar arasında Iraklılar 104.444 kişi ile ilk sırada yer alıyor. Ayrıca 3 bin 824 Iraklı öğrenci de ikamet iznine sahip. Ayrıca 2016’dan bu yana yaklaşık 80 bin düzensiz Iraklı göçmen tespit edildi. Sadece 2018 yılında Türkiye’den uluslararası koruma talep eden Iraklıların sayısı 68 bini aştı.”

Prof. Adıgüzel, Vatandaşlık Yasası’nda yapılan değişikliğe de dikkat çekiyor: “Türkiye’de mülk alan yabancılara bir yıla kadar ikamet izni verilirken, 2018’deki bir yasal düzenleme ile 250 bin dolarlık konut alanlara vatandaşlık hakkı tanındı. TÜİK verilerine göre 2015-2018 yılları arasındaki 4 yılda yabancılar toplam 104 bin konut satın alırken, bu konutların 19 binden fazlasını yani her 5 konuttan birini Iraklılar almıştır. Gerek TÜİK, gerekse Göç İdaresi verilerine baktığımızda Türkiye ile Irak arasında çok canlı bir insan akışkanlığı olduğu görülmektedir. Bu akışkanlık kimi zaman iki ülkenin bilgisi ve izni ile düzenli göç biçiminde gerçekleşirken, kimi zaman ise kaçak yollardan ülkeye giriş biçiminde veya vize ihlalleri ile düzensiz biçimde gerçekleşmektedir.”

Haber/Fotoğraf/Grafik: Emre SERTDEMİR

Kaynak: TÜİK, Uluslararası Göç İstatistikleri, 2016-2018 (http://www.tuik.gov.tr/)

Göç Veriler‘i

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: