Motosiklet Ustası Ergün Oturak “Başlamadan önce mutlaka eğitim alınmalı”

İki teker camiasının yakından tanıdığı ve tamir ettiği motosikletlere duyarlı yaklaşımıyla bilinen Ergün Oturak, sorularımızı yanıtladı.

Reklamlar
Motosikletle Konuşan Usta Ergün Oturak “Başlamadan önce mutlaka eğitim alınmalı”

Ergün Oturak kimdir? Sizin cümleleriniz ile sizi tanımak isteriz.

1981 yılında doğdum. Okul okumamakla beraber araba sevdası yüzünden araba tamirciliğine başladım. Askerlik görevimi yapmaya gidene kadar oto sanayide çalıştım. Askeriyenin zırhlı araçlarına tamir görevi yaptım. Askerden sonra ise yurt dışında bir inşaat şirketinin iş makinaları ile uğraştım. Ülkeye geri geldiğimde ise, 2005-2006 yılı gibi motosiklet sektörüne girdim. Bu zamana kadar da aktif olarak tamir işi yapıyorum.

Motosiklete binmek bir kültür müdür? İnsanda hangi duyguları kabartır? Ergün Oturak olarak siz nasıl yorumlarsınız?

Bireysel olarak şöyle bir şey var, kullanış amacına yönelik olarak, ulaşım aracı olarak kullanabiliyorsun, stres atmak için kullanabiliyorsun. Malum, şu an ülkemizde ağır bir sosyal kriz var. İşinin stresinden kaçabildiğin, ailenin stresinden kaçabildiğin tek alet diyebilirim. Bir beyin cerrahı ile taksi şoförünü yan yana getiremezsin ama bir motor gezisinde olsun veya yolda dinlenme tesislerinde karşılıklı geldiğin zaman 2 saatlik, 4 saatlik muhabbetler yapabileceğin bir kültür sağlıyor.

Motosikleti doğru kullanma yöntemleri nelerdir? İnsanlar motosikleti daha güvenli nasıl kullanabilir?

Bu, kişiden kişiye göre değişiyor ama mevcut günümüzün teknolojileri ile sürüş güvenliğine çok önem veriyorlar. Hidrolik sistemler olsun, beygir gücü olsun gayet konforlu makinalar ama kişiden, kişiye göre değişiyor. Mutlaka kurumsal bir firmadan eğitim almalarını tavsiye ediyorum. Herkesin refleksleri aynı değil.

Motosikletin kış bakımı ve kışı geçirmesi için ne gibi önlemler alınmalı? Ne gibi önlemler alırsak motosikleti daha uzun ömürlü kullanırız?

Genelde üreticilerin bakım kitapçığında bu bilgiler veriliyor. Servis aralıklarına uyduğunuz zaman yeterli oluyor. Genelde iklim şartları çok ön planda. İstanbul’dan örnek vereyim, çöller gibi aşırı sıcak veya Sibirya gibi aşırı soğuk olmuyor. Bakım kitapçığında, motor yağının nasıl kullanılacağı, antifriz nasıl kullanacaksınız, elektrik bataryalarınızı kontrol etmeniz gerekenleri kalem kalem yazıyor. Bakım periyoduna uyduğunuz sürece bir problem yaşanmaz. Üreticinin bakım kitapçığına mutlaka uymanız gerekiyor.

Motosikletin kışı geçirmesi için ne tavsiye edersiniz?

Metal bir depoya sahip ise benzini komple doldurmanız lazım. Lastik için ise, hava barlarını 10 PSI’e kadar biraz daha yüksek basınçla ve altına tahta parçası koyarak beton zeminle bağlantısını keserek koruyabilirsiniz.  20 günde bir çalıştırmanız gerekiyor ancak, akıllı şarj cihazları var onlardan alırsanız 6 ay veya 1 sene üzerinde kalabilir bir problem yaratmaz.

Reklamlar

Doğru motosiklet tercihini nasıl yapabiliriz? Yaş, cinsiyet, boy, kilo için tavsiyeler neler olur?

Hepsi genelde farklı kulvarlar. İnsanların kullanış amacına göre değişiyor aslında. Gezinti aracı olarak mı kullanacak, ulaşım aracı olarak mı kullanacak bunların muhasebesini yaptıktan sonra bir model belirleyecek. Enduro olabilir, racing olabilir, chopper olabilir bunların kararını verdikten sonra tamamen kendi tercihi.

Motosiklet kullanmak isteyen, almak isteyen yeni kullanıcılara tavsiye verir misiniz?

Öncelikle, ne almak istediklerine karar versinler. Profesyonel kişilere danışıp ön bilgi alsınlar, ardından kurumsal bir şirketten mutlaka bir eğitim alsınlar.

Serbest duygu, düşünceleriniz ve vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Motosiklet bir kültürdür. Herkes de bu kültüre bir şeyler katmak istiyor kendince. Ama doğru ama yanlış. Aşırı miktarda bilgi fazlalıkları var. Bunların yarısı doğru yarısı yanlış ve yanlışlar, doğruları baya bir götürüyor.  Biraz daha kaliteyi ön plana koymaları lazım. Servis olsun, motor tercihi olsun, yedek parça aksesuarı olsun. Malum ülkemizde bunlar ucuz değil.

Emre Sertdemir - Onur Hamzaoğlu
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: